środa, 17 lipca 2013

POCZTÓWKA Z ITALII … cz. I


      Dzisiejszy post poświęcony będzie temu co kocham czyli podróżowaniu, tym razem będzie to bardzo krótki spacer po słonecznej Italii, a dokładniej po niespełna milionowym mieście jakim jest  Turyn.
Moim zamiarem nie jest opisywanie historii miasta, o którym można przeczytać w książkach, czy też na różnych stronach internetowych. Jednak chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami i zachęcić do odwiedzenia tego miasta i przede wszystkim magicznego kraju, dlatego w ramach małej zachęty w wielkim  skrócie kilka słów co warto odwiedzić.
     Turyn położony jest w północno-zachodnich Włoszech i leży u podnóża Alp, więc też klimat bywa zmienny, a jego nazwa najczęściej kojarzona jest z legendarnym bykiem, którego wizerunek można czasami spotkać na ulicach Turynu :)
Miasto zachwyca niezwykłą architekturą, świetnie zachowanym historycznym centrum, wieloma prestiżowymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od miejsc historycznych, które należałby odwiedzić, a są to:
 - Mole Antonelliana - dawna synagoga, która teraz  jest wieżą widokową i siedzibą  Museo Nazionale del Ciemna.
- Piazza San Carlo - główny plac w Turynie, na którym dominują długie arkady z eleganckimi sklepami i kawiarniami, a czasami określa się je jako ‘bijące serce’ Piemontu.
- Katedra Turyńska - katedra, w której przechowywany jest Całun Turyński.
- Sanuario Della Consolata – kościół, który uznawany jest za najokazalszą świątynię w mieście i poświęcony jest on Marii della Consolatrice, patronce Turynu.
- Palazzo Reale - dawna rezydencja dynastii sabaudzkiej w latach 1646 - 1865.
- Palazzo Madama – dawniej rezydencja książęca. Dzisiaj znacznie różni się od jego tylnej części, która nadal ma charakter zamku i mieści się tam Miejskie Muzeum Sztuki Starożytnej.
- Bazylika de Superga - kościół usytuowany jest na wzgórzu Monte dei Cappuccini (660 m n. p. m.).
- Palazzo Stupinigi - budynek  wzniesiony został w latach 1729 - 1733, według projektu Filippo Juvarra. Pełnił rolę rezydencji myśliwskiej króla Sycylii i Sardynii Wiktora Amadeusza II. Cały budynek powstał na podobieństwo zamku Malgrange w Lotaryngii. W 1997 r. zabytek wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
- Palazzo Dell’Academia delle Scienze - pałac z XVIII wieku projektu Guariniego. Wewnątrz mieści się Museo Egizio - jedno z największych na świecie muzeów starożytnego Egiptu.
Warto również zobaczyć: Palazzo Carignano, Katedra św. Jana,  Muzeum Motoryzacyjne, Galeria Sabauda i wiele  innych.                
   Miasto, które na świecie słynie głównie z obecnego tu koncernu Fiata, jednej z najważniejszych relikwii chrześcijaństwa - Całunu Turyńskiego, a także klubu piłkarskiego Juventus, którego zarówno stadion jak i muzeum można zwiedzać.

/ spódniczka Marii Mania
  Miłośnicy obcowania z naturą również znajdą coś dla siebie w Parco Dell Valentino – jest to publiczny park położony na obrzeżach śródmieścia, są to tereny ciągnące się wzdłuż Padu, gdzie można odpocząć wylegując się na trawie, spacerując czy też uprawiając sporty, również wodne. Znajduje się tu także niewielki zameczek Borgo e Rocca Medioevale, jest to średniowieczne miasteczko, w którym starano się  odtworzyć oryginalne wnętrza. W miasteczku są kawiarnie, sklepiki, studnie oraz uliczki, a przed wejściem wita nas masywna brama. Na terenie parku znajduje się przepiękna Fontana dei Dodici Mesi, otoczona posągami reprezentującymi każdy miesiąc.

Z podziękowaniem dla  A. R. :)


/ bluzka Marii Mania6 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł, relacji z podróży, wrzucaj więcej takich zdjęć

  OdpowiedzUsuń
 2. Turyn, to piękne miasto, a jednak niewiele osób zwraca na nie uwagę, a szkoda.

  Świetne zdjęcia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne zjęcia

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz wyczucie stylu, fajny pomysł na pocztówkę.

  OdpowiedzUsuń