poniedziałek, 23 września 2013

Pożegnanie z Grecją …. ostatnia część.

Nie byłabym sobą, gdybym nie pokusiła się o wstawienie chociaż  kilku fotografii krajoznawczych, a także w wielkim skrócie przedstawię najważniejsze punkty, które miałam przyjemność zobaczyć. Jak na Grecję przystało zacznę od Aten, kolebki starożytnej kultury oraz cywilizacji. Tak też zwiedzanie rozpoczęłam od największego portu w Grecji - Pireusu, marmurowego Stadionu Kalimarmaro, a  także wzgórza Akropol, na którym góruje świątynia poświęcona Atenie - Partenon. Wędrując dalej mogłam zobaczyć Starożytną i Rzymską Agorę i dwie najstarsze dzielnice miasta  - Plakę i Monastirakia, hellenistyczny zegar wodny - Wieżę Wiatrów, a także targi, uliczki i liczne sklepiki z pamiątkami. Interesującym widowiskiem okazała się zmiana warty żołnierzy Evzoni, na placu Sindagma, pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, a na zakończenie Termopile. 

/ bluzka Bershka / / kombinezon ZARA  

Do siedziby XII Starożytnych Bogów Olimpijskich dotarłam tylko na 1000 m.n.p.m., skąd rozciąga się cudowny widok na Riwierę Olimpijską. Odwiedziłam również  miasteczko Litochoro, z którego przeważnie turyści wybierają się na szczyt Olimpu. Zwieńczeniem wycieczki była urocza stara wioska - Stary Panteleimonas z wąskimi uliczkami pomiędzy kamiennymi domkami i cykadami. Na głównym placu znajduje się symbol tego miejsca, wielkie drzewo, które przykrywa serce wioski swoimi licznymi konarami, a pod jego gałęziami znajduje się tawerna.Kolejny dzień rozpoczęłam od Doliny Tempe, gdzie znajduje się legendarne źródło Afrodyty, podobno źródło to przywraca młodość i zapewnia szczęście w miłości ;) …
Następnym etapem mojej podróży były Meteory, to mistyczne miejsce wypełnione gigantycznymi słupami skalnymi, na których mnisi w XIV wieku wynieśli swoje siedziby. Klasztory można zwiedzać od wewnątrz, gdzie zachowały się przepiękne freski, ikony, szaty liturgiczne, zobaczyć można również pomieszczenia takie jak: jadalnie i ‘instrument’ jakim nawoływali na posiłek, miejsce gdzie przebywali ludzie starsi i schorowani…Jednak widoków z tarasów nie da się opisać, ani przekazać przez fotografię, trzeba koniecznie je zobaczyć. 
A całą wycieczkę zaczęłam od zwiedzania wytwórni ikon, gdzie można było podpatrzeć technikę ich wytwarzania, spróbowania tamtejszego trunku i oczywiście kupieniu pamiątek.

/ koszula po poprawkach  Marii Mania /


A to już rejs wzdłuż wybrzeży Półwyspu Pilion, gdzie punktem docelowym była  wyspa Skiathos, na której były kręcone sceny do filmu ‘Mamma Mia’.
Jednak przed zwiedzaniem wyspy, chwila relaksu na  plaży w Kukunaries, gdzie w jej pobliżu znajduje się luksusowy hotel, do którego przyjeżdżała księżna Diana.  Podczas wszystkich  rejsów na jakich byłam, ogromne podziękowania należą się kapitanowi statku. Jest to człowiek z ogroooomnym poczuciem humoru i energii. Widać było, że robi to co kocha i sprawia mu to ogromną przyjemność ;), z resztą grecy są bardzo przyjaznym, pozytywnie nastawionym i pomocnym narodem./ sukienka  Marii Mania /


/ sukienka  Marii Mania /
Do zobaczenia :)... !
5 komentarzy:

 1. świetnie się Ciebie czyta;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Po zdjęciach widać, że warto odwiedzić Grecję, różowy kombinezon świetny, super w nim wyglądasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, oczywiście, że warto i nie tylko Grecję :), podróże kształcą, a ja uwielbiam podróżować ;) ! Pozdrawiam

   Usuń
 3. w czerwonym kombinezonie wyglądasz jak gwiazda filmowa!!!

  OdpowiedzUsuń